A számítógépnek a felhasználó adatokat küld, melyeket a számítógép speciális adthordozókon tárol, és különböző feladatok megoldása során feldolgozza, majd a kapott eredményt (információt) a felhasználónak továbbítja.
A személyi számítógépek az 1970-es évek végén jelentek meg.
Mozdíthatóságuk szerint megkülönböztetjük az asztali számítógépet és a horhozható számítógépet. A felhasználástól függően az asztali számítógépek lehetnek: irodai, otthoni és játékra használt gépek. A hordozható számítógép a nootebook, netbook, laptop, táblagép, okostelefon
A PC a HARDVER-ből és a SZOFTVER-ből áll. Hardvernek a számitogép megfogható, fizikai részeit nevezzük (pl. gépház, monitor, billentyűzet, egér,...), szoftvernek pedig a számítógépen lévő programokat, adatokat hívjuk.
A Hardver: legfontosabb eleme a gépház amely lehet álló vagy fekvő. A gépházban található legfontosabb alkatrészek:
- alaplap: összekapcsolja a gépházban lévő alkatrészeket
- processzor (a számítógép agya): az alaplapon lévő foglalatba helyezik
- memória (a számítógép munkaasztala)
- háttértárolok (a számítógép könyvespolca) pl. merevlemez
- bővitőkártyák és portok, melyeken keresztül a gépházhoz csatlakoztatjuk a külső eszközöket (pl. monitor, egér, billentyűzet stb.)
- tápegység, amely mefelelő erőségű árammal látja el az alkatrészeket.
A processzor(CPU, központi feldolgozó egység) a számítógép legfontosabb része, az adatok feldolgozását végzi a felhasználó utasításai szerint. A gépházban találjuk, ventilátor hűti. A proceszor gyorsaságát a Hz(herc) többszöröseiben(KHz, MHz, GHz) mérik. A processzor sebessége meghatározza a számítógép gyorsaságát.
A memóriák a gépházban az alaplapon találhatók. A memória nagyságát a byte többszöröseiben mérik. Kétféle memóriát különböztetőnk meg: RAM és ROM.
A RAM-ba azok az adatok kerülnek amelyekkel a számítógép épp dolgozik. A RAM olvasható, írható és illanó memória (tartalma a számítógép kikapcsolásával elvész).
A ROM olyan adatokat tartalmaz amelyeket a gyártó éget bele, és a gép működéséig mindig szükség van rájuk (pl. a számítógép inditásakor az alkatrészek tesztelésre használt adatok). A ROM csak olvasható, nem illanó memória.
A háttértárolók olyan eszközök amelyek az adatokat tárolják a számítógép kikapcsolása után is. Ilyenek a:
- merevlemez vagy hard disk, a hajlékonylmez vagy flopy (ezek mágneses háttértárolók)
- CD, DVD, BlueRay (ezek optikai háttértárolók)
- flashmemóriák, pendrive, SSD (ezek elektronikai háttértárolók)
A gépházhoz csatlakoztatott eszközöket perifériáknak is nevezzük. Ezek az adatáramlás íránya szerint lehetnek:
- kimeneti perifériák: segítségükkel a számítógépben lévő adatok kikerülnek pl. monitor, nyomtató, projektor(kivetítő), hangfal
- bemeneti perifériák: segítségükkel a számítógépbe kerülnek az adatok pl. billentyűzet, egér, webkamera, mikorfon
- ki/bemeneti perifériák,amelyek ki és be is visznek adatot pl érintőképernyő, modem, multifunkciónális